WIERTNICA JAKO NARZĘDZIE DO KOPARKI

W wielu sektorach budownictwa, zarówno wodnego, jak i lądowego, istnieje duże zapotrzebowanie na wykonywanie różnego rodzaju odwiertów. Wiertnice, które stały się uniwersalną przystawką maszyn roboczych, są wykorzystywane przy wykonywaniu fundamentów, ale także przy budowie mostów, dróg, autostrad, linii trakcyjnych kolei i tramwajów, itd. Dziś skupmy się na odwiertach pod fundamenty ekranów akustycznych.

Do wykonywania tego rodzaju odwiertów wykorzystywane są standardowe rodzaje napędów oraz wierteł. Zdarza się jednak, że prace przeprowadzane w wymagającym terenie np. na mocno podmokłych gruntach, będą wymagały użycia bardziej specjalistycznego sprzętu. Zastosowanie znajdą tu wiertła ze ślimakiem na pełnej długości i przelotem do betonu. Użycie tego rodzaju wierteł umożliwi wypełnienie otworu betonem podawanym bezpośrednio podczas wyciągania urobku. Podajnik betonu „Digga swivel connect”, podwieszony jest bezpośrednio pod napędem, co umożliwia mu normalną pracę, gdy wąż pompy betonu jest na stałe podłączony do podajnika. Inaczej ma się sytuacja z tradycyjnymi wiertłami, posiadającymi boczny wlot betonu, który uniemożliwia wykręcanie lub dokręcanie wiertła w gruncie.

digga_wiertnica

Na uwagę zasługuje również innowacyjne rozwiązanie, jakim jest system pionowania „Diggalign”. Daje on możliwość kontroli pionu wkręcania się wiertła, wprost z kabiny operatora, co będzie wpływało na podniesienie standardów bezpieczeństwa – operator przez cały czas czuwa nad jakością wykonywanego odwiertu. Zbędne w tej sytuacji staje się zatrudnianie dodatkowych osób do prac pomocniczych, co na terenie działania ciężkiego sprzętu bywa szczególnie ryzykowne.

Działalność firmy Serafin, od 10 lat specjalizującej się w sprzedaży osprzętu do maszyn budowlanych, rozpoczęła się udaną współpracą z australijską firmą Digga, której oferta obejmuje specjalistyczne wiertnice o różnych momentach obrotowych. Wiertnice te są kompatybilne z wieloma maszynami wyposażonymi w zasilanie hydrauliczne. Będą to nie tylko małe, kilkusetkilogramowe minikoparki, miniładowarki czy ładowarki typu skid-steer, ale także kilkutonowe koparko-ładowarki, koparki kołowe i gąsienicowe, żurawie samochodowe, a nawet kilkudziesięciotonowe maszyny robocze oraz urządzenia palownicze i wiertnicze. Te ostatnie najlepiej poradzą sobie z głębokimi odwiertami, które będą wymagały zalania betonem bezpośrednio podczas wykonywania odwiertów.

Napędy DIGGA składają się z silnika hydraulicznego i przekładni planetarnej, na którą producent udziela aż 5-letniej gwarancji. Wielkość silnika oraz przekładni uzależniona jest od modelu napędu, który dobieramy według parametrów technicznych danej maszyny – ciśnienia roboczego (BAR) i maksymalnego przepływu oleju (LPM). Warto podkreślić, że urządzenia te posiadają bardzo wysoki moment obrotowy w stosunku do małego zapotrzebowania mocy zasilającej. Nie bez znaczenia będą też stosunkowo niewielkie gabaryty wiertnicy, które umożliwią bezproblemowy transport na miejsce pracy.