MASZTY WIERTNICZE SPD

SPD, czyli Scandinavian Pile Driving, to założona przez Magnusa Anderssona szwedzka firma zajmująca się produkcją masztów wiertniczych montowanych na maszynach roboczych. Obecnie produkty SPD dostępne są w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie, m.in. w Skandynawii i Niemczech. W Polsce pojawiły się na rynku maszyn budowlanych dzięki firmie Serafin P.U.H.

MASZT WIERTNICZY SPD

W odróżnieniu od samojezdnych maszyn wiertniczych, maszty SPD  to, podobnie jak klasyczne łyżki oraz inne wymienne przystawki, narzędzia współpracujące z wieloma maszynami roboczymi, do zasilania wykorzystujące system hydrauliczny nośnika. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Instalacja urządzenia jest prosta, a sam maszt dużo mniejszy niż samojezdna wiertnica, co ułatwia jego transport. Ponadto nie trzeba inwestować w zakup całego pojazdu, a jedynie w przystawkę do posiadanych już maszyn. Pomimo niemałych kosztów masztu, wciąż jest to korzystniejsze wyjście.

MASZT WIERTNICZY SPD

 

Dzięki dobrej manewrowości koparki, na której można zainstalować maszt, zakres zastosowań może być większy niż przy użyciu standardowych urządzeń wiertniczych. Nawet dużej, kilkunastotonowej koparce gąsienicowej, wyposażonej w długie ramię robocze, jest łatwiej dostać się do trudno dostępnych miejsc niż konwencjonalnym maszynom wiertniczym. Ponadto, maszty SPD można instalować na wysięgniku żurawia, co umożliwia wykonywanie prac w wysoko położonych lub oddalonych miejscach. Znacznym ułatwieniem jest zamontowanie głowicy obrotowej, która pozwala na swobodny obrót masztu o 360 stopni. Dzięki temu urządzenie może pracować pod dowolnym kątem na dowolnej płaszczyźnie, co jest niezbędne np. przy instalacji kotew gruntowych lub gwoździ skalnych, które zabezpieczają zbocza zagrożone osuwiskiem.

Producent w swojej ofercie posiada cały przekrój modeli – od małych masztów przeznaczonych do pracy z miniładowarkami i minikoparkami o masie własnej od 1 do 10 ton, aż po duże urządzenia montowane na koparkach w klasie od 30 do 45 ton.

MASZT WIERTNICZY SPD

 

Na maszcie, w zależności od zapotrzebowania, można m.in. montować napędy wiertnicze o wysokim momencie obrotowym, młotki górne oraz wiertła w osłonie z systemem podwójnego obrotu. Maszty SPD wyposażone w odpowiedni osprzęt mogą być z powodzeniem wykorzystane do instalowania kotew gruntowych, kotew iniekcyjnych, gwoździowania, mikropalowania, palowania metodą CFA itp. Z ich pomocą wykonuje się konstrukcje oporowe, posadowienia fundamentów, stabilizacje zboczy i ścian wykopów w gruntach spoistych i niespoistych, stabilizacje oraz poprawianie nośności gruntów oraz wiele innych prac. Tak wszechstronne urządzenia znajdują bardzo szerokie zastosowanie zarówno w geoinżynierii, budownictwie, jak i górnictwie.

W ramach ciekawostki warto dodać, iż maszty wiertnicze mogą być wyposażone w kamerę video, dzięki której możliwe jest śledzenie procesu wiercenia z bliższej odległości. Istnieje również możliwość wykorzystania technologii niwelatorów laserowych, w celu uzyskania tej samej głębokości odwiertu.

MASZT WIERTNICZY SPD MASZT WIERTNICZY SPD MASZT WIERTNICZY SPD

MASZT WIERTNICZY SPD