Grillo FD 2200 4WD – najpotężniejsza kosiarka na rynku

FD2200

POZNAJ MODEL FD 2200 4WD!


Kosiarka Grillo z zasobnikiem FD2200Grillo FD 2200 to jedna z najpotężniejszych kosiarek samojezdnych na rynku, która cechuje się najwyższą jakością wykonania i doskonałymi parametrami technicznymi. Urządzenie to posiada napęd hydrostatyczny na wszystkie koła oraz cechuje się dużą zwrotnością – promień skrętu wynosi zaledwie 62 cm.

Optymalna widoczność podczas jazdy i kompaktowe wymiary przekładają się na wysoki komfort pracy dla operatora. Dodatkowymi atutami są także doskonała stabilność i duże bezpieczeństwo podczas wjeżdżania i zjeżdżania ze wzniesień, nawet w warunkach niskiej przyczepności.

Szeroki kanał przelotowy na trawę (który pokryty jest środkiem antykorozyjnym) zapewnia na długotrwałą eksploatację kosiarki oraz pracę w najcięższych warunkach. Prześwit maszyny wynosi 180 mm, dzięki czemu można z łatwością wjeżdżać na chodniki. FD 2200 posiada także 6-warstwowe opony, które cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

Nowoczesny, 4-cylindrowy, 44-konny silnik diesel Yanmar (2190 cm³), wyposażony w system antywibracyjny, to serce całego urządzenia. Jednostka ta została skalibrowana na 2400 obr./min w celu zmniejszenia hałasu i drgań. Układ paliwowy wyposażony jest w filtr oleju napędowego oraz w separator wody, który oddziela wodę od paliwa. Dla filtrowania powietrza zasysanego przez maszynę FD 2200 wyposażony jest w główny filtr powietrza oraz w samoczyszczący wstępny filtr powietrza. Dzięki temu znacząco zmniejsza się częstotliwość ręcznego czyszczenia filtra głównego.


 

Największa kosiarka Grillo posiada samoczyszczący system chłodzenia silnika, którego wentylator jest napędzany silnikiem hydraulicznym. Wyposażenie obejmuje również podwójny system chłodzący oraz samoczyszczący wentylator oleju – oba mechanizmy osłonięte są przez zewnętrzną kratkę, która chroni przed działaniem czynników zewnętrznych i może zostać błyskawicznie zdemontowana w celu dokładnego wyczyszczenia i sprawdzenia wentylatora.

Łopatki wentylatora załączają się automatycznie i działają przeciwbieżnie, dzięki czemu następuje samoczynne usunięcie z kratki ochronnej liści, trawy oraz kurzu. Silnik jest także chroniony przed przegrzaniem – w przypadku gdy płyn chłodniczy osiągnie temperaturę 107 °C – jednostka napędowa zostanie automatycznie wyłączona i sygnał dźwiękowy poinformuję operatora o nieprawidłowym działaniu systemu chłodzącego.

Potężny silnik, który uzupełniony jest o najwyższej klasy przekładnie hydrauliczną, pozwala pracować ze zmienną prędkością w zakresie od 0 do 20 km/h. Cztery niezależne silniki hydrauliczne Parkera są zainstalowane przy każdym kole i umożliwiają koszenie na zboczach i przy wysokiej temperaturze zewnętrznej. Dodatkowa pompa Sauera znacząco redukuje siłę nacisku na pedały jazdy do przodu i do tyłu, dzięki czemu poruszanie FD 2200 jest bardzo płynne i delikatne, także na biegu wstecznym.

Pompa ta jest wyposażona w dwa zawory ciśnieniowe (ustawione na 280 bar) i dwa filtry olejowe. Hydrauliczny system łączący silnik i pompę uzupełniony jest o automatyczną blokadę mechanizmu różnicowego, która – podobnie jak napęd na 4 koła – jest trwale załączona. Zapewnia to doskonałą trakcję oraz wysokie bezpieczeństwo podczas pracy.


 

Agregat koszący o szerokości 155 cm z systemem transportu trawy do zasobnika jest samonośną konstrukcją ze stali, która wspierana jest przez 2 koła podporowe. Zewnętrze części kosiska są wzmocnione dodatkową stalową listwą, która chroni przed obtarciami od krawężników i ścian.

Napęd do noży tnących przekazywany jest za pomocą wałka odbioru mocy, a uchylne ostrza tnące zamontowane są na dyskach za pomocą dużych śrub, dzięki czemu przekładnia chroniona jest przed działaniem niepożądanych czynników podczas koszenia, takich jak kamienie, kretowiska czy uskoki podłoża.

Kosisko w FD 2200 posiada w standardowej konfiguracji 2 noże tnące, które działają w przeciwnych kierunkach i pozwalają na zbieranie trawy do kosza. Kosisko posiada także system do mulczowania, którego adaptacja sprawdza się do instalacji zatyczki do kanału przelotowego.

Sam agregat może być z łatwością przechylony do pionowej pozycji serwisowej – która umożliwia konserwację, czyszczenie, ostrzenie noży, bądź ich wymianę – bez demontowania wałka odbioru mocy i elementów kanału przelotowego, który łączy kosisko i turbinę. Przedni agregat koszący jest więc idealny do intensywnego, profesjonalnego użycia bez nadmiernego wysiłku przy konserwacji urządzenia przez operatora.

Opcjonalnie istnieje możliwość zainstalowania agregatu tnącego z trzema ostrzami tnącymi (tryby bocznego wyrzutu, tylnego wyrzutu oraz mulczowania) oraz kosiarki bijakowej, która może zostać zaadaptowana jako wertykulator.


 

System zbierania trawy do kosza w kosiarce FD 2200 wspomagany jest przez wirnik o średnicy 400 mm, który umieszczony jest wewnątrz maszyny i pozwala zbierać nawet bardzo wysoką i mokrą trawę.

Turbina posiada maksymalne ciśnienie robocze 230 bar i została skonstruowana ze specjalnej, utwardzanej stali oraz posiada 5 wirników łopatkowych, które zapewniają maksymalną wydajność, przy minimalnym poziomie hałasu.

Sam wirnik jest modułowy i daje możliwość łatwej konserwacji oraz wymiany poszczególnych części. Za pracę tego urządzenia odpowiada odrębny silnik hydrauliczny z systemem antywstrząsowym, który wspierany jest przez sprzęgło hydrauliczne (niezależne od sprzęgła wałka odbioru mocy).

Wygenerowany podczas pracy kosiska (z włączoną turbiną) ciąg powietrza popycha trawę przez długą rurę wprost do zasobnika.


 

Jednym z największych atutów FD 2200 jest ogromny zasobnik na trawę, którego pojemność to 1200 litrów. Kosiarka wyposażona jest w wysięgnik hydrauliczny, który umożliwia wyrzut trawy na wysokości 210 cm, przy uwzględnieniu 50-centymetowego wydłużenia całej maszyny w najwyższej pozycji.

Drzwi kosza na trawę są zamykane automatycznie za pomocą dźwigni, którą można zwolnić w każdej pozycji. Za równomierne rozmieszczenie zebranej trawy odpowiada ruchoma przegroda wylotowa, która podczas pracy kosiarki obraca się wewnątrz kosza.

Siatka ulokowana w górnej części zasobnika została dodatkowo wzmocniona i – dzięki zawleczkom – błyskawicznie może zostać do zdemontowana do wyczyszczenia.

Połączenie między koszem a turbiną uzupełnione jest przez śruby, które chronią przed wypadaniem trawy oraz redukują hałas.


 

FD 2200 posiada również wielotarczowe sprzęgło hydrauliczne dla wałka odbioru mocy (rozwiązanie to stosowane jest w ciągnikach rolniczych średniej i dużej mocy), które jest załączane elektrycznie za pomocą przycisku. Rozwiązanie to zapewnia wysoki moment obrotowy przekładni oraz redukuje zużycie, co w połączeniu z regulacją okładziny hamulców tarczowych, pozwala na długotrwałą eksploatację całej maszyny.

Załączenie turbiny i wałka odbioru mocy odbywa się niezależnie. Instalacja elektryczna wyposażona jest wodoszczelne złącza, które chronią przed zalaniem kosiarki podczas pracy w deszczu lub mycia urządzenia. Newralgiczne punkty maszyny, takie jak czujnik otwarcia oraz zamknięcia zbiornika na trawę, zostały dodatkowo pokryte żywicą.

Wszystkie czujniki bezpieczeństwa są kontrolowane za pomocą elektrycznego urządzenia sterującego. Wszystkie filtry umieszczone są w łatwo dostępnych miejscach, a ściągana osłona wentylatora pozwala na konserwację łopatek.


 

Standardowe wyposażenie maszyny obejmuje:

 • bardzo komfortowe siedzisko sprężynowe z podłokietnikami i pasami bezpieczeństwa
 • kolumnę kierownicy z regulacją wysokości oraz kąta nachylenia
 • bufory na tylnym zderzaku, które absorbują drgania podczas opróżniania zasobnika
 • składany pałąk z sygnalizatorem halogenowym
 • deskę rozdzielczą
 • światła drogowe
 • kierunkowskazy
 • lusterka boczne

Opcjonalne wyposażenie maszyny obejmuje:

 • agregat tnący 160 cm z trzema nożami tnącymi i trzema trybami pracy (boczny wyrzut, tylny wyrzut, mulczowanie)
 • kosiarkę bijakową 150 cm z dodatkowym zestawem noży do wertykulacji
 • lemiesz do odśnieżania 175 cm z gumową końcówką
 • zestaw hydrauliczny WOM dla przystawek
 • kabinę z nagrzewnicą
 • kabinę premium z nagrzewnicą i klimatyzacją

 

Parametry techniczne kosiarki FD 2200 4WD:

silnikYanmar 4TNV88
rozrusznik: elektryczny z baterią 12 V
silnik: diesel
pojemność skokowa: 2190 cm³, 4 cylindry
moc: 44 KM (33 kW) @ 2600 obr./min
moment obrotowy: 140 Nm @ 1800 obr./min
chłodzenie cieczą, hydrauliczny wirnik z urządzeniem
do automatycznego czyszczenia chłodnicy
filtr powietrza z wymiennymi wkładami
zbiornik paliwa35 l
zbiornik oleju hydraulicznego25 l
napędhydrostatyczny na 4 koła z silnikiem hydraulicznym na każde z nich
sprzęgłoelektromagnetyczne sprzęgło dla wałka odbioru mocy
system koszącydwa obracające się ostrza
szerokość koszenia 155 cm
wysokość koszeniaszybka, elektryczna, płynna regulacja wysokości koszenia od 25 do 110 mm
pojemność kosza1200 l
system opróżniania kosza hydrauliczny, z pozycji operatora
maksymalna wysokość rozładunkowa 210 cm
blokada dyfrencjałuautomatyczna oraz manualna na przycisk
opony20x10.00-10 (tył)
24x12.00-12 (przód)
system sterowaniakierownica i pedał sterujący przód / tył
prędkość0-20 km/h
wewnętrzny promień skrętu62 cm
hamulec postojowytarczowy
siedzeniekomfortowe, amortyzowane, z podłokietnikami
wydajność15500 m²/h
wymiarydługość: 3420 mm
szerokość: 1620 mm
wysokość: 1830 mm
akcesoria w seriizestaw do mulczowania, światła, tablica rozdzielcza
waga1460 kg (z agregatem tnącym 1550 mm)

 

YouTube

YouTube

 

zobacz wszystkie modele kosiarek Grillo