AVANT DEMO PARK, CZYLI MASZYNY W AKCJI!

Początek czerwca, słońce, pierwsze gorące dni. Szef zarządził wyjście z biur i warsztatów – wielkie witanie lata z miniładowarkami AVANT. A przy okazji grill i oranżada, dla gości specjalne pokazy maszyn podczas pracy, a dla pracowników szkolenia. W skrócie – AVANT Demo Park. Nikogo nie trzeba było długo namawiać.

DEMO PARK AVANT

AVANT DEMO PARK

 

Każdy, kto chciał, mógł wsiąść na maszynę i spróbować swoich sił jako operator. Oczywiście, trudno w tej materii dorównać starym wyjadaczom, którzy na koncie mają już kilkuletnie doświadczenie w pracy z zielonymi miniładowarkami. Ale, jak pokazuje stara zasada, dla chcącego nie ma nic trudnego. Kilka minut za kierownicą i dżojstikiem i proszę, efekty są więcej niż zadowalające. Może to zasługa pojętnych początkujących adeptów sztuki operatorskiej, a może po prostu ładowarki z Finlandii są proste w obsłudze? I choć korzystniejsza dla mnie byłaby pierwsza opcja, to pochwały raczej należą się konstruktorom.

KOSIARKA BIJAKOWA MUTHING

KOSIARKA BIJAKOWA MUTHING

Dwa pedały – prawy do jazdy w przód, lewy do jazdy w tył, napęd hydrostatyczny oraz hydrauliczna pompa o zmiennym wydatku pozwalają na płynne prowadzenie maszyny nawet po nierównej nawierzchni. Z kolei dżojstik, z wszystkimi przełącznikami w zasięgu prawego kciuka, zaprojektowany tak, by móc wygodnie nim operować opierając rękę na podłokietniku, umożliwia precyzyjne sterowanie samym narzędziem. Do tego komfortowy, amortyzowany fotel, z którego doskonale widać przystawki. Tak, w skrócie, prezentuje się fińska maszyna.

Na łąkę obok siedziby firmy Serafin, która od 2005 roku jest oficjalnym przedstawicielem firmy AVANT na terenie Polski, wyjechały trzy miniładowarki – modele 420, 630 i 750 – wraz z całym szeregiem wymiennych narzędzi. Ponieważ łąka była nieco zarośnięta i wymagała wstępnego usunięcia wyższych traw, na pierwszy ogień wkroczyła kosiarka bijakowa Muthing. Szybko uporała się z większymi zaroślami sprawnie mulczując trawę. W drugiej kolejności zaprezentowała się kosiarka rotacyjna z zasobnikiem. Jej niepodważalnym plusem jest to, że nie tylko dokładnie zbiera skoszoną trawę, ale też pochłania uprzednio rozdrobnione liście, pozostawiając tym samym czysty trawnik. W dodatku opróżnianie zasobnika jest bardzo proste. Wystarczy otworzyć pokrywę, unieść kosiarkę na wysięgniku teleskopowym i przechylić urządzenie tak, by opróżnić zbiornik.

DEMO PARK AVANT DEMO PARK AVANT

DEMO PARK AVANT

Miłośnicy prac ziemnych mogli sprawdzić swoje umiejętności, wykopując dół minikoparką, wykonując wykop liniowy koparką łańcuchową DIGGA lub wiercąc dziurę australijską wiertnicą. Po takich zabiegach łąka wymagała lekkiego liftingu. Wszystkie wykopy zasypane zostały łyżką standardową. A gdy już teren został wyrównany, usunięto wszelkie niebezpieczeństwa w postaci dziur, wykopów liniowych i zwałów ziemi, nastał czas na wisienkę na torcie – glebogryzarkę separacyjną. To urządzenie bez trudu przygotowuje ziemię pod uprawę. Wieloletni ugór nie stanowił dla niej żadnej przeszkody. Już po jednym przejeździe korzenie, grudy i kamienie zostały zakopane pod powierzchnię uprawną, a ziemia była gotowa pod wysiew. Doświadczenie pokazuje, że tego rodzaju glebogryzarki dobrze sprawdzają się podczas zakładania trawnika. To jedno z ulubionych narzędzi ogrodników.

DEMO PARK AVANT

DEMO PARK AVANT

Po skończonych pracach nadszedł czas na sprzątanie, a trzeba przyznać, że mycie koparek czy wiertnic oklejonych ziemią to nic przyjemnego. Chyba, że w zasięgu ręki jest odpowiedni sprzęt, który szybko i skutecznie, bez większego wysiłku usunie zanieczyszczenia.  I tutaj z pomocą przychodzi hydrauliczna myjka wysokociśnieniowa Dynaset. Sercem urządzenia jest pompa wysokiego ciśnienia wody napędzana hydrauliką maszyny nośnej. W zestawie znajdują się dwie dysze do czyszczenia ulic oraz pistolet przeznaczony do ręcznego mycia trudno dostępnych miejsc. Co ważne, dzięki wysokiemu ciśnieniu, zużycie wody pozostaje bardzo niskie – poniżej 1 l/m² przy ciśnieniu od 90 do 200 Bar.

 

Podsumowując, nie zabrakło kiełbasek, oranżady i… narzędzi do prac. Cały wachlarz możliwości – przystawki do przygotowywania ziemi pod uprawy, do koszenia, wiercenia, kopania oraz prac porządkowych. Oczywiście, to tylko niewielka część tego, co AVANT może zaoferować. Nie na wszystko starczyło czasu, ale spokojnie. W planach oczywiście kolejne AVANT Demo Parki. Tym razem już poza siedzibą firmy Serafin PUH. Być może wyruszymy w Polskę, być w może o różnych porach roku. Zimą i jesienią, podobnie jak wiosną i latem, w obsłudze komunalnej na zielone miniładowarki czeka cały szereg zadań. Park jesienny, park zimowy? Czemu nie? Czekamy na chętnych i do zobaczenia wkrótce!